Resultater

Vi har her samlet et overblik over de resultater, som Team WeBike-CK Aarhus-rytterne i løbet af 2016 har præsteret. Alle præmiegivende placeringer er medtaget. 

1. plads – Samlet sejr, Marcello Bergamo Cup (Torkil Veyhe)
1. plads – Bakkekonkurrencen, Fyen Rundt (Nils Lau)
1. plads – Bakkekonkurrencen, GP Horsens (Torkil Veyhe) 
1. plads – JE.DK Løbet Herning (Torkil Veyhe)
1. plads – Jysk-Fynsk-Mesterskab (Nicklas Pedersen)
1. plads – MJ Rengøringsløbet Esbjerg (Nicklas Pedersen)

2. plads – Post Cup Bornholm (Torkil Veyhe)
2. plads – Designa Løbet(Torkil Veyhe)
2. plads – Sønderborg CK (Torkil Veyhe)
2. plads – Samlet holdklassement U6 Cycle Tour Tidaholm
2. plads – 2. etape U6 Cycle Tour Tidaholm 
(Jes Steengaard)
2. plads – Meldgaard Løbet Rødekro CC (Jakob Frandsen)
2. plads – Bogense Gadeløbet Elite (Jes Steengaard)
2. plads – MJ Rengøringsløbet Esbjerg (Torkil Veyhe)

3. plads – Jysk-Fynsk-Mesterskab (Nils Lau)
3. plads – HAC-løbet (Nicklas Pedersen)
3. plads – Challenge Primavera Manacor (Jakob Frandsen)
3. plads – 5. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Jes Steengaard)
3. plads – Designa Grand Prix (Nicklas Pedersen)

4. plads – Sparekassen Vendsyssel-Løbet (Torkil Veyhe)
4. plads – Erpe Kermis (Nils Lau)
4. plads – Ronde van Bellegem (Jakob Frandsen)
4. plads – 2. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (August Poulsen)
4. plads – 3. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Jes Steengaard)
4. plads – 6. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Torkil Veyhe)
4. plads – MJ Rengøringsløbet Esbjerg (Jes Steengaard)

5. plads – Care-Point-Nyborg-løbet (Torkil Veyhe)
5. plads – Grenaa CC-løbet (Torkil Veyhe)
5. plads – 4. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Nicklas Pedersen)
5. plads – ColoQuick-CULT-gadeløbet Skive (Jes Steengaard)

6. plads – Grenaa CC-løbet (Nicklas Pedersen)
6. plads – Sparekassen Vendsyssel-Løbet (Jakob Frandsen)
6. plads – Ronde van Bellegem (Nils Lau)
6. plads – Retie (Nils Lau)
6. plads – 4. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (August Poulsen)
6. plads – Rundt om Vandtårnet Elite (Frederik Muff)
6. plads – Bogense Gadeløbet Elite (Jakob Frandsen)

7. plads – GP Horsens Posten (Nicklas Pedersen)
7. plads – Retie (Jakob Frandsen)
7. plads – Erpe (Jakob Frandsen)
7. plads – Moorslede-Slypskapelle (Nicklas Pedersen)
7. plads – 2. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Nicklas Pedersen)

8. plads – Post Cup Bornholm (Nicklas Pedersen)
8. plads – GP Himmerland Rundt (Torkil Veyhe)
8. plads – Lindberg Sport-løbet (Nicklas Pedersen)
8. plads – HAC-løbet (Jakob Frandsen)
8. plads – 4. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Jakob Frandsen)
8. plads – 5. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (August Poulsen)
8. plads – Samlet klassement U6 Cycle Tour Tidaholm (Nicklas Pedersen)
8. plads – Bogense Gadeløbet Elite (Nils Lau Nyborg Broge)
8. plads – Jutlander Bank Grand Prix (Jakob Frandsen)
8. plads – Vejle Brandt Løbet  (Nicklas Pedersen)

9. plads – DM Enkeltstart – Vordingborg (Torkil Veyhe)
9. plads – GP Horsens Posten (Torkil Veyhe)
9. plads – 5. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Torkil Veyhe)
9. plads – Samlet klassement U6 Cycle Tour Tidaholm (Jakob Frandsen)
9. plads – Meldgaard Løbet Rødekro CC (Nicklas Pedersen)
9. plads – Vejle Brandt Løbet  (Nils Lau Nyborg Broge)

10. plads – Sønderborg CK (Nicklas Pedersen)
10. plads – Fyen Rundt (Nicklas Pedersen)
10. plads – Grenaa CC (Nils Lau)
10. plads – Samlet klassement U6 Cycle Tour Tidaholm (Torkil Veyhe)
10. plads – ColoQuick-CULT-gadeløbet Skive (Jakob Frandsen)
10. plads – Jutlander Bank Grand Prix (Jes Steengaard)
10. plads – Vejle Brandt Løbet  (Jes Steengaard)

11. plads – Jysk-Fynsk-Mesterskab (August Mors Poulsen)
11. plads – GP Himmerland Rundt (Nicklas Pedersen)
11. plads – Ronde Van Bellegem (Nicklas Pedersen)
11. plads – Samlet klassement U6 Cycle Tour Tidaholm (August Poulsen)
11. plads – MJ Rengøringsløbet Esbjerg (Nils Lau Nyborg Broge)
11. plads – Vejle Brandt Løbet  (Frederik Muff)

12. plads – GP Herning Post Cup (Nicklas Pedersen)
12. plads – Aalborg (Nils Lau)
12. plads – JE.DK Løbet Herning (Jakob Frandsen)
12. plads – Moorslede-Slypskapelle (Jakob Frandsen)

13. plads – Designa Løbet (Nicklas Pedersen)
13. plads – Lindberg Sport-løbet (Nils Lau)
13. plads – 2. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Jakob Frandsen)
13. plads – 5. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Nicklas Pedersen)
13. plads – 6. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Jakob Frandsen)
13. plads – Vejle Brandt Løbet  (Jakob Frandsen)

14. plads – Aalborg (Jes Steengaard)
14. plads – Meldgaard Løbet Rødekro CC (Nils Lau Nyborg Broge)
14. plads – Designa Grand Prix (Jakob Frandsen)
14. plads – Post Cup Sorø (Nicklas Pedersen)
14. plads – MJ Rengøringsløbet Esbjerg (Jakob Frandsen)

15. plads – Grenaa CC-løbet (Jakob Frandsen)
15. plads – Aalborg (Jakob Frandsen)
15. plads – Skive CK  (August Mors Poulsen)
15. plads – Retie (Frederik Muff)
15. plads – Vejle Brandt Løbet  (Torkil Veyhe)

16. plads – HAC-løbet (Torkil Veyhe)
16. plads – Moorslede-Slypskapelle (Nils Lau)
16. plads – 3. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (August Poulsen)

17. plads – Lindberg Sport-Løbet (Torkil Veyhe)
17. plads – GP Herning Post Cup (Nils Lau)
17. plads – Post Cup Bornholm (Frederik Muff)
17. plads – Sparekassen Vendsyssel-løbet (Frederik Muff)
17. plads – 6. etape U6 Cycle Tour Tidaholm (Nicklas Pedersen)

18. plads – JE.DK Løbet Herning (Nils Lau)
18. plads – Skive CK (Frederik Muff)
18. plads – DM Linjeløb – Vordingborg (Nicklas Pedersen)

19. plads – Sparekassen Thy Løbet (Nils Lau)
19. plads – Grenaa CC (August Mors Poulsen)
19. plads – Erpe (Jes Steengaard)

20. plads – Jysk-Fynsk-Mesterskab (Frederik Muff)
20. plads – Grenaa CC (Frederik Muff)
20. plads – Retie (Jes Steengaard)

DCU-point: 99  
UCI-point: 19

Senest opdateret 6. september 2016 klokken 10.40

Total Views: 524 ,